Web siteniz mobil uyumlu mu, değil mi?

//Web siteniz mobil uyumlu mu, değil mi?

Bu sorunun cevabı artık çok daha önemli oluyor, bu yazımda size bu konudaki çok önemli gelişmelerden bahsetmek istiyorum.

Konumuz Google’ın web sitelerinin mobil cihazlardaki görüntülenme uyumluluğuyla ilgili yeni düzenlemeleri. Eğer bu konudan haberiniz yoksa ve gerekli değişiklikleri yapmazsanız, kısa süre sonra web trafiğinizin (ve belki de iş hacminizin) ciddi bölümünü kaybedebilirsiniz.

Organik aramalarda sıralama algoritması değişikliği.
Google geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla, 21 Nisan 2015 tarihinden itibaren mobil uyumluluğun web sitelerinin organik sonuçlarda sıralama algoritmasında bir faktör olacağını bildirdi. Kısaca söylemek gerekirse, eğer web siteniz mobil uyumlu değilse, organik arama sonuçlarında görüntülenme şansınız ya çok düşecek, ya da belki de hiç görüntülenmeyeceksiniz.

Mobil cihazlarda reklam yayını kısıtlaması.
Google son bir yıl içinde, özellikle son aylarda reklamcılık alanında mobil uyumluluk üzerinde ciddi şekilde durmaya başladı. Web siteniz eğer mobil cihazlarla uyumlu değilse, Google Adwords reklamlarınız bu cihazlarda gösterilmiyor artık. Dolayısıyla, parasını verseniz bile, mobil cihazlarda reklam olarak görüntülenmiyorsunuz. (Bkz. burası.)

Neden?
Son yıllarda kullanıcıların mobil cihazlarda geçirdiği zamanın ve buradan kaynaklanan web trafiğinin katlanarak artıyor (Bkz. burası). 2014 yılında küresel web trafiğinin %25’i mobil cihazlardan kaynaklanmaktaydı, Cisco’nun yaptığı araştırmaya göreyse, 2018 yılında mobil web trafiği, diğer cihazlardan kaynaklanan trafiği oransal olarak geçecek. İşte bu yüzden Google, mobilde elde edilecek başarıyı, en stratejik hedeflerden biri olarak görüyor. Mobilde başarılı olmanın anahtarıysa, bu alandaki kullanıcı deneyiminin en iyi hale getirilmesinde saklı.

Aşağıdaki örnekte, mobilden kaynaklanan trafiğin ağırlığının %50 civarında olduğu görülüyor.
organik-sonuclar-analytics

İşte Google’ın mobil alandaki uyumluluk üzerinde bu kadar fazla durmasının en önemli neden de bu. Google, kendi hizmetlerini mobil cihazlar üzerinden kullananların, ulaştıkları web sitelerinde sorunsuz bir deneyim yaşamalarını istiyor. Google’ın en önemli ürünü hala “arama” ve “arama” için de en önemli kalite unsuru “alakalı sonuçlar”. Dolayısıyla, Google kullanıcılar hangi cihazda arama yaparlarsa yapsınlar, karşılarına en alakalı ve sorunsuz sonuçları çıkartarak kullanıcı memnuniyetini ve rekabet gücünü arttırmayı hedeflemekte.

Mobil uyumlu olduğunuzu nasıl anlarsınız?
Bu sorunun Google açısından en kolay cevabını https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/ adresinde bulacağınız “Mobil Uyumluluk Testini” siteniz için yaparak bulabilirsiniz. Elde edeceğiniz sonuca göre, Google yönlendirmeleriyle mobil uyumluluk problemlerini çözmeniz mümkün olacaktır.

Aşağıda “markethink.com” sitesinin mobil uyumluluk testi sonucu gözükmekte.
mobil-uyumluluk-testi-y

Ayrıca, mobil cihazınızdan yapacağınız bir Google aramasıyla, web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer web siteniz mobil uyumluysa, aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi “Mobil uyumlu” ifadesi sonucun yanında yer alacaktır.

Screenshot_2015-04-14-09-38-19-edited

21 Nisan’dan sonra web trafiğinizi ve sıralamanızı inceleyin.
Google’ın organik indeksleme algoritmasını değiştireceği tarih olan 21 Nisan 2015 tarihinden sonra web trafiğinizi ve mobil cihazlardaki sıralamanızı izlemekte fayda var, web sitenizin mobil uyumlu olduğunu düşünseniz bile bu uygulamadan sonra önemli değişiklikler olabilir. Hatta eğer mobil alanda çok başarılıysanız, rakiplerinize karşı önemli bir üstünlük sağlamış olma ihtimaliniz de ortaya çıkmakta :-).

Son olarak şunu hatırlatmakta fayda var; Google aramalarında web sitenizin başarılı olmasını istiyorsanız, web sitenizi faydalı ve alakalı bilgilerle zenginleştirin ve insanların tüm cihazlarda kolay kullanabileceği bir yapıda olduğundan emin olun. Gerisi zaten gelecektir.

Bu konuyla ilgili okuyabileceğiniz bazı makaleler:

2018-03-21T16:01:18+00:00 Nisan 14th, 2015|Genel|Web siteniz mobil uyumlu mu, değil mi? için yorumlar kapalı

İletişimde kalalım!

E-posta adresinizle bültenimize hemen üye olabilirsiniz.
Abone Ol
close-link