Google’da Reklam Vermek

Google’da Reklam Vermek 2018-03-21T16:01:16+00:00

Google’da nasıl reklam verebilirsiniz?

Google’da reklam vermek için izleyebileceğiniz iki farklı temel yol olacaktır; reklamlarınızın hazırlık ve yönetimini kendiniz yapabilirsiniz, veya, reklam vermek için Google reklamcılığı konusunda uzman bir ajans ile çalışabiliriniz. Dilerseniz şimdi bu iki yöntemin avantaj ve dezavantajlarından biraz bahsedelim:

Google Reklamlarınızı Kendiniz Yönetmek

Sanıldığının aksine, Google reklam hesabı açılması çok kolay bir işlemdir ve reklamlarınızı kendiniz çok kısa sürede yayına alabilirsiniz. Bunun için, adwords.google.com.tr adresini ziyaret ederek hesabınızı açabilir, çevrimiçi yönergeleri izleyerek reklamlarınızı oluşturabilirsiniz. Kısa süre içine de reklamlarınız yayına hazır olacaktır. Google reklamlarını kendinizin yönetmesinin avantaj ve dezavantajları aşağıdaki gibi sayılabilir:

Avantajlar:

 • Reklamları kendiniz yönettiğiniz için, bir ajans ile çalışmanın getireceği maliyetlerden kurtulursunuz.
 • Kampanyalarınızı kendiniz oluşturduğunuz ve yönettiğiniz için, reklamlarınızın durumu hakkında bilginiz daha fazla olacaktır.

Dezavantajlar:

 • Eğer pazarlama ve reklamcılık hakkında yeterli bilginiz yoksa, reklamlarınızı oluşturma ve yönetme esnasında çeşitli zorluklar yaşayabilir ve tereddütte kalabilirsiniz.
 • Reklam yönetimi hakkında yeterli tecrübeye sahip olmamanızdan dolayı, kampanyalarınızı devreye almanız normalden daha uzun sürebilir. Aynı sebepten, kampanya yapılarıyla ilgili hatalar yapabilir ve bu hataları uzun süre fark etmeyebilirsiniz.
 • Reklam birim maliyetleriniz, konusunda uzman bir ajansın yönetimine göre muhtemelen daha yüksek olacaktır. Dolayısıyla, sizin aynı reklam bütçesiyle, bir ajansa göre elde edeceğiniz getiri ve verim daha düşük olabilecektir.
 • Reklam yönetimini ikinci iş olarak ve muhtemelen günlük diğer işlerinizin arasında yaptığınız için, bir ajans yönetimi ile karşılaştırdığınızda esnekliğiniz daha az olacaktır. Ayrıca muhtemelen hızla değişen reklamcılık araçlarıyla ilgili bilgi sahibi olmanız daha geç olacaktır.
 • İşler kötüye gittiğinde veya hata yaptığınızda, hesap soracak yer kendiniz olacaksınız.

Google Reklamlarınızı Bir Ajansın Yönetmesi

Eğer Google reklamlarıyla ilgili işinizi şansa bırakmak istemiyorsanız, konusunda uzman bir Google Reklam Ajansı ile çalışmayı tercih edebilirsiniz. Google reklamlarını bir ajansın yönetmesinin avantaj ve dezavantajları aşağıdaki gibi sayılabilir:

Avantajlar:

 • Reklam ve pazarlamayla ilgili bilginiz sınırlı bile olsa, hedef ve beklentilerinizi ajansınıza anlatarak, onların size en uygun çözümü bulmasını isteyebilirsiniz.
 • Ajansınız, Google reklamcılık araçlarıyla ilgili yönetim tecrübesi sayesinde, sizden çok daha etkin kampanya yönetimi gerçekleştirebileceklerdir. Böylece, reklam bütçenizi çok daha verimli şekilde değerlendirmeniz mümkün olacaktır.
 • Ajansınız Google reklamları hakkındaki yenilikleri çok daha yakından takip ettiği için, yeni araçlar ve avantajlı seçeneklerin kampanyalarınıza uygulanması çok daha çabuk olabilecektir.
 • Ajansınız, belirli bütçe ve kampanya yapılarıyla ilgili elde edebileceğiniz getiri hakkında size daha kampanyalar başlamadan öngörülerde bulunabilecektir. Böylece, reklam yatırımını yapıp yapmama konusunda çok daha kolay karar verebileceksiniz.
 • Yapacağınız değişiklikler ve yeni kampanyalarınız çok daha hızlı devreye alınabilecektir.
 • Ajansınız size periyodik olarak sağlayacağı raporlarla, yönetimsel karar verme süreçlerinizi kolaylaştıracaktır.
 • İşin zor kısmını ajansınız yaptığı için, siz günlük işlerinize odaklanabilirsiniz.
 • İşler beklendiği gibi gitmezse, hesap soracağınız yer ajansınız olacaktır.

Dezavantajlar:

 • Ajansla çalışmanızın bir maliyeti olacaktır. Ancak çoğu durumda elde edeceğiniz verimlilik artışı, ajans maliyetinizden daha fazla olacaktır.

 İlgili Bilgi:

Google Adwords Reklam Yönetimi
Google Arama Reklamları
Google Görüntülü Reklam Ağı Reklamları
Mobil Reklamlar
Yeniden Pazarlama Kampanyaları

Sorularınız mı var, bizimle iletişime geçin!

Adınız (gerekli)

E-postanız (gerekli)

Telefonunuz (gerekli)

Şirketiniz

Web sitenizin adresi

İletmek İstediğiniz Mesajınız

İletişimde kalalım!

E-posta adresinizle bültenimize hemen üye olabilirsiniz.
Abone Ol
close-link