Google’da Reklam Yapmak, ama nasıl?

//Google’da Reklam Yapmak, ama nasıl?

Google reklamları, sağladığı erişimin genişliği ve farklı reklam araçlarıyla neredeyse tüm reklam planlarının kaçınılmaz parçası olmak durumunda. Aslında “Google’a reklam vermek” denildiği zaman, akla çoğunlukla ilk olarak Google arama motorunda verilen reklamlar gelmekte. Google’ın en önemli fonksiyonu olan ve neredeyse tüm internet kullanıcıları tarafından kullanılan “arama”nın, reklamlar söz konusu olduğunda bu kadar baskın olarak akla gelmesi de doğal. Fakat bunun yanında, bu algı, Google’ın sunduğu çok çeşitli reklam araçlarının potansiyelinin de tam olarak anlaşılamamasına neden olmakta. Google’ın sağladığı reklam araçlarına kısaca bir göz atmak gerekirse (genel olarak gruplanmıştır);

Google Arama Reklamları
Hepimizin kullandığı Google Arama Motoru’nda yayınlanan reklamları içerir. Kullanıcının gerçekleştirdiği terimle ilgili reklamlar, arama sonuçlarının üzerinde veya sağında görüntülenir. (Mobil cihazlarda genellikle en üstte ve sonuçların en altında). Arama reklamları, kullanıcının o anda gerçekleştirdiği aramayla alakalı oldukları için, ilgi çekme ihtimali çok yüksek ve direkt olarak sonuç alınabilecek reklamlardır. Özellikle çevrimiçi olarak satışı gerçekleştirilen ürün ve hizmetler için çok uygundurlar.

Google Görüntülü Reklam Ağı Reklamları
“Google Görüntülü Reklam Ağı”, Google’a ait veya ait olmayan binlerce reklam yayıncısından oluşan bir reklam mecrasıdır. Reklamverenler, Google aracılığıyla web sitelerine veya oyun v.b. uygulamalarının içine reklam alabilirler. “Google Görüntülü Reklam Ağı”nda görüntülenen reklamların görüntülenme biçimi, belirlenen anahtar kelimelerle alaka düzeyi, kullanıcı ilgi alanıyla alaka düzeyi veya web sitesi konusuna göre belirlenebilmektedir. Ayrıca, “yeniden pazarlama” (re-marketing) yöntemiyle de, sadece web sitenizi daha önce ziyaret etmiş kullanıcıları direkt olarak hedeflemek mümkündür. “Google Görüntülü Reklam Ağı”nda, format olarak; metin, grafik, video veya rich-media reklamları yayınlanabilmektedir. “Google Görüntülü Reklam Ağı”, hem satış, hem de bilinirlik geliştirmeyi hedefleyen (marka) kampanyaları için uygundur.

YouTube ve Video Reklamlar
Google aracılığıyla verilebilecek video reklamları iki farklı gruba ayırabiliriz; YouTube’da yayınlanacak video reklamlar ve “Google Görüntülü Reklam Ağı”nda yayınlanacak video reklamlar. YouTube’da videolar birden fazla yöntemle yayınlanabilmektedir ve video reklam da bunlardan sadece biridir. Örneğin, YouTube’da metin reklamlar da, videolarla birlikte çeşitli şekillerde yayınlanabilmektedir. Video reklamlar ise, dilerseniz kullanıcının izleyeceği içerik videosundan önce gösterilebilmekte veya video arama sonuçları arasında “sponsor videolar” arasında yer alabilmektedir. Ayrıca, YouTube dışında, “Google Görüntülü Reklam Ağı”nda da video reklamlar, farklı web sitelerindeki içerikle birlikte yayınlanabilmektedir. Video reklamları, özellikle TV reklamlarına benzer şekilde, ilgi çekici ve kolay tüketilebilir olmaları sebebiyle, marka ve bilinirlik kampanyaları için son derece uygundurlar. Etkileşimli olmaları ve sadece kullanıcı izlediğinde ücret ödenmesi nedeniyle, YouTube video reklamları, etkinlik açısından birçok görsel mecranın çok önündedir.

Mobil Cihaz Reklamları
Yukarıda bahsedilen reklam olanaklarının çoğu, mobil cihazlarda da geçerlidir. Google’ın özel hedefleme teknolojileri sayesinde, farklı formattaki reklamlarınızı mobil cihazları hedefleyecek şekilde yayınlayabilirsiniz. Sadece mobil reklamlara özel bazı olanaklar ise, reklamlarınızdan alacağınız verimi daha da yükseltmenize olanak tanıyacaktır. Örneğin, dilerseniz mobil telefonlarda yayınlanacak reklamlarınızda, şirketinize ait iletişim telefon numaralarını eklemeniz ve kullanıcıların reklama sadece tıklayarak sizi aramasını sağlayabilirsiniz. Mobil cihaz reklamları, medya tüketimini çoğunlukla bu cihazlar üzerinden gerçekleştiren genç nesil kullanıcılara erişmek açısından özellikle önemli olanak sağlamaktadır.

Google Adwords reklamlarını kullanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İletişim için tıklayın.

2018-03-21T16:01:18+00:00 Ekim 22nd, 2014|Genel|Google’da Reklam Yapmak, ama nasıl? için yorumlar kapalı

İletişimde kalalım!

E-posta adresinizle bültenimize hemen üye olabilirsiniz.
Abone Ol
close-link